Font Size

Cpanel

Náhradné plnenie

V zmysle Zákona o službách zamestnanosti je zamestnávateľ povinný zamestnávať občanov so zdravotným postihnutím ak zamestnáva najmenej 20 zamestnancov, a v prípade ak úrad v evidencii uchádzačov o zamestnanie vedie občanov so zdravotným postihnutím v počte, ktorý predstavuje 3,2 % z celkového počtu jeho zamestnancov.

Pre zamestnávateľa to znamená, že je najneskôr do 31. marca nasledujúceho kalendárneho roka povinný odviesť na účet úradu za každého občana, ktorý mu chýba do splnenia tohto povinného podielu, odvod vo výške trojnásobku mesačnej minimálnej mzdy platnej ku koncu kalendárneho mesiaca, v ktorom sa odvod za nesplnenie povinného podielu počtu občanov so zdravotným postihnutím odvádza.

Okrem zaplatenia odvodu existuje však aj iná možnosť – zamestnávateľ si môže v potrebnom objeme, zodpovedajúcom tomuto odvodu objednať služby alebo produkty chránenej dielne. Ide o tzv. náhradné plnenie, a v tom prípade už odvod platiť nemusí. Nákup služieb a produktov sa v tomto prípade realizuje v takom objeme, ktorý chce zamestnávateľ odpočítať zo svojej povinnosti voči OUP (okresnému úradu práce). Pre lepšiu predstavu - okrem produktov chránených dielní ako sú napríklad dekoratívne predmety, textilné výrobky, keramika, výrobky z prútia, cukrárenské výrobky, mnohé z nich ponúkajú aj služby ako masáže, prenájom priestorov, zabezpečenie recepcií, reklamná a vydavateľská činnosť, tlač materiálov, kníhviazačské služby a pod.

Príklad: chýbajú vám dvaja zamestnanci, čo znamená odvod za rok 2018 vo výške 2x3x 480,- . Teda dvaja ľudia x tri minimálne mzdy = 2 880,- €. Ak si objednáte produkty alebo služby chránenej dielne v hodnote 1 000,- , odvediete OUP ešte 1 880,- . Ak si objednáte naše výrobky v hodnote 2 880.- , bude váš odvod 0,- .

Pokiaľ ide o vypracovanie podkladov pre OUP, niektoré chránené dielne poskytujú aj túto službu, čím uľahčujú zamestnávateľovi, ktorý si prostredníctvom ich dielne uplatňuje náhradné plnenie, administratívnu stránku tohto úkonu.

Častou otázkou zo strany zamestnávateľov takisto je, kedy je potrebné si produkty alebo služby objednať, ak chcú využiť náhradné plnenie za rok 2018. Nakoľko väčšina klientov si to necháva na poslednú chvíľu, odporúčame kontaktovať chránenú dielňu, prípadne zaslať objednávku do 31. 8. 2018 nakoľko aj kapacity chránených dielní sú limitované. Ide však len o odporúčanie a záleží na konkrétnej dielni, s ktorou sa rozhodnete spolupracovať. Dodávka a úhrada môže prebehnúť do konca roka 2018.

 

Kontakt

  • Slovenská únia podporovaného zamestnávania
    Panenská 29
    811 03 Bratislava
    Mob.: +421 905 785 200
    E-mail:  Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Náš TIP

SÚPZ je partnerom  projektu Deinštitucionalizácia zariadení sociálnych služieb - Podpora transformačných tímov. Viac info TU.

Nachádzaš sa tu: Home Náhradné plnenie